Z Havranej skaly.jpgSlovenský raj sa nachádza vo východnej časti Slovenskej republiky, na severe Slovenského rudohoria, kde spolu s Muránskou planinou tvorí celok Spišsko-gemerský kras. Na západe hraničí s pohorím Nízke Tatry, na severe s Hornádskou kotlinou.

Rozloha národného parku je 19 763 ha, rozloha jeho ochranného pásma je 13 011 ha.

Slovenský raj má prevažne charakter krasovej planiny. Pôvodne jednotná plošina je dnes tiesňavami rozčlenená na niekoľko krasových planín. Najtypickejšie sú Glac, Geravy, Pelc a Skala. Najlepšie zachovaná a najväčšia je planina Glac v centrálnej časti Slovenského raja s rozlohou vyše 3 km2.

Rokliny, vytvorené potokmi stekajúcimi z planín, majú úzke úseky so strmými bralnatými stenami, sú bohaté na skalné stupne s vodopádmi. Až na jednu sa všetky nachádzajú v severnej časti územia. V okrajových oblastiach Slovenského raja sú zarezané kaňony – na severe kaňon rieky Hornád, na juhu rieky Hnilec.

Vo vnútri vápencového masívu vytvorila voda rozsiahle jaskynné systémy. Spomedzi vyše 450 evidovaných jaskýň, priepastí a závrtov je unikátom lokalita zaradená do Zoznamu svetového prírodného dedičstva UNESCO v jaskynnom komplexe Duča, ktorý tvoria Dobšinská ľadová jaskyňa, Stratenská jaskyňa a Psie diery s celkovou dĺžkou 21 737 m a hĺbkou 194 m.

BLIŽŠIE INFO NA STRÁNKE SPRÁVY NP SLOVENSKÝ RAJ »

INTERAKTÍVNA MAPA NÁRODNÉHO PARKU »

map1.jpgmap2.jpg

Partneri
slovensky_raj.png hzs.png logo oocr_slovensky raj - spis_stvorec.jpg logo-kocr.png
logo_new3.jpg